Şavşat Dut Pekmezi

Şavşat Dut Pekmezi

Şavşat, Karadeniz Bölgesi’nde Artvin’e bağlı bir ilçedir. Yöre, yemyeşil doğası ve eşsiz tabiatı ile birçok bitki türünü barındırmaktadır. Bu yöreye ait ağaçlar içerisinde, dutluklar da geniş yer kaplar. Son derece şeker oranı yüksek olan dutlardan özellikle, pekmez yapımında faydalanılır. Dut pekmezi doğal bir tatlı olmasından sebep, zararlı maddeler içermez. Diğer tatlılarda görülen glikoz şurubu içerikli, ürünlerden değildir. Özellikle, çocuklar için doğal bir şifa kaynağıdır.

 

Dut Pekmezinin Zahmetli Yapımı

Dut pekmezinin ana kaynağı, dutlardır. Yapımı son derece zahmetlidir. Büyük dut ağaçlarının altına serilen örtülere dökülen dutlar, kazanlarda kaynatılır. Genelde köylerde bu işlem, toplu halde yapıldığı zaman, keyifli ve daha az zahmetlidir. Kazanlarda kaynatma işlemi oldukça zor bir işlemdir. Nedeni de sıcakta ateşin başında, saatlerce kaynatma işleminden ötürüdür. Dut bilindiği gibi, yaz başlarında meyve veren bir ağaçtır. Sıcak mevsimde, açık havada kazanda yapılan kaynatma işlemi hayli zor bir uğraştır. Kaynayan dutlar, saatler geçtikçe koyulaşmaya başlar. Aşamalar halinde süzülme işleminden geçen dutlar, koyulaşana kadar kaynatılır. Bu kadar zahmetli bir iş sonrası ortaya çıkan ürün, akışkan ve koyu yapısıyla lezzetli dut pekmezidir.

 

Dut Pekmezi Doğal Şifa Kaynağı

Dut pekmezi, doğal bir şifa kaynağıdır. Marketlerde raf ömrü uzun olan glikoz şurubu içeren ürünler yerine, tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle, dut pekmezinin, çocuklar için önemi büyüktür. Kansızlığın doğal ilacı olduğu söylenebilir. İçerisinde şeker gibi hiçbir katkı maddesi içermez. Pekmezin lezzetli olmasının en önemli nedeni, toplanan dut kalitesidir. Dutların şeker oranı ne kadar yüksek olursa, pekmezin lezzeti de o denli güzel olacaktır.

Günümüzde, çoğu hekimin de önerdiği gibi, geleneksel beslenme şekillerine dönüş başlamıştır. Katkılı ve şeker bazlı yanlış beslenmeler, ileride telafi edilemeyecek hastalıklara sebep olmaktadır. Atalarımızın sağlıklı beslenme alışkanlıkları, sağlıklı geleceklerin temini için de önem taşır.

Özellikle, Şavşat Yöresine ait dutlarla yapılan pekmezler farklı bir lezzet sunacaktır. İster sade isterse tahin ile tüketilsin, herkesin beğeneceği lezzetler arasındadır. Doğal, katkısız ve güvenilir dut pekmezi temini için sitemizi inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz.