Şavşat Dut Pestili

Şavşat Dut Pestili

Şavşat Artvin'e bağlı bir ilçedir ve dut pestili ile çok meşhurdur. Bu ilçede dut pestili de dâhil olmak üzere her ürün doğal olarak yapılır. Pestil denilen ürün aslında pekmezdir. Pekmezin birden fazla faydası vardır. Hele ki el yapımı olunca hiç tereddüt etmeden çocuklarınıza bile yedirebilirsiniz.

 

Dut Pekmezinin Faydaları

Dut pekmezinin en birincil faydası kansızlığa iyi gelmesidir. Kansızlığı ve demir eksikliği olan bireyler düzenli olarak dut pekmezi tükettiklerinde bu sorunun ortadan kalktığını göreceklerdir. Şavşat ilçesinde üretilen dut pekmezi kansere karşı etkili antioksidan içerir. Bu tüm dut pekmezlerinde vardır fakat Şavşat ilçesinde üretilen dut pekmezinin daha da faydalı olduğuna dair kanıtlar vardır.

Dut pekmezi kemikleri güçlendirir bu nedenle uzman doktorlar bile çocukların pekmez yemesi gerektiğini savunur. 6 aydan büyük bebeklerinize dut pekmezi vererek kemiklerinin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Şavşat dut pekmezi aynı zamanda bayanların adet sancılarına da iyi gelir. Bu nedenle her gün bir kaşık dut pekmezi tüketmekte fayda var.

Dut pekmezinin içerisinde inanılmaz derecede kalsiyum ve magnezyum vardır. Bu nedenle hamile bayanların sıklıkla dut pekmezi yemeleri gerekir. Aynı zamanda kolesterolü de düzenlediği için kolesterol hastalarına da iyi gelir.

 

Dut Pekmezi Nasıl Yapılır?

Dut pekmezi yapılırken öncelikle dut ağacından dutlar toplanır. Bunun için Şavşat ilçesindeki köylülerden bir kısmı ağaca çıkarken bir kısmı yere çarşaf gererek dutların yere dökülmesini önler. Ardından toplanan dutlar kovaya boşaltılır. Kovadan tatlı dutlar seçilerek kazana atılır ve kaç ölçü dut konulursa o kadar da su konulur.

Dut pekmezi Şavşat halkı tarafından birkaç özel işlemden geçirildikten sonra yenmeye hazır hâle getirilir ve senede bir kez dut pekmezi yapıldığı için pekmez kavanozlara doldurulur ve raflara kaldırılır.

 

Dut Pekmezinin Tadı Nasıldır?

Şavşat ilçesinde üretilen dut pekmezinin tadı oldukça tatlıdır. Bu ilçede ağaçtan toplanan dutlar arasından en tatlı olanları özenle ayrılır ve hiç bir yapay tatlandırıcı kullanmadan dut pekmezi hazır hâle getirilir. Sizlerde organik Şavşat dut pekmezi yemek istiyorsanız sitemizden güvenle sipariş verebilirsiniz.