Şavşat Erik Kurusu

Şavşat Erik Kurusu


Şavşat Artvin'e ait bir ilçedir ve bu ilçede erik kurusu da dâhil olmak üzere birbirinden güzel doğal gıdalar üretilmektedir. Erik denince bile birçok kişinin ağzının suları akıyor. Erik kurusu ise yaz kış yenilen bir meyvedir. Kuru erik pek bilindik bir gıda olmasa da Şavşat ilçesinin olmazsa olmaz çerezlerindendir.

 

Şavşat Erik Kurusu Faydaları

Şavşat erik kutusunun en birincil faydası kemikleri güçlendirmesidir. Erik kurusu aynı zamanda inanılmaz derecede lif, protein, potasyum ve mineral içerir. Bu nedenle tam bir enerji deposudur. Erik kurusu yüksek oranda K vitamini içerir ve K vitamini zor bulunan bir vitamindir. Ayrıca erik kutusunun içerisinde bulunan yüksek potasyum kalp ve damar sağlığına da iyi gelmektedir.

Kalp damar rahatsızlığına iyi geldiği gibi baş dönmesi ve kalp krizine de iyi gelmektedir. Kuru erik aynı anda sindirim sistemine de iyi gelir ve bu nedenle kabızlık problemi çeken birçok insan erik kurusu yiyerek bu sorunu doğal yoldan ortadan kaldırmaktadır.

Erik kurusu saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Saçlarınızı uzatmak ya da doğal yoldan bakım yapmak istiyorsanız her gün düzenli olarak erik kurusu tüketmelisiniz. Erik kurusu saçlara iyi geldiği gibi kuru ciltlerde de iyi gelmektedir. Her gün düzenli olarak erik kurusu yiyerek kuru cildinizin nemlendiğini fark edebilirsiniz. Aynı zamanda maska olarak da kuru erik kullanabilirsiniz.

 

Şavşat Erik Kurusu Nasıl Yapılır?

Şavşat ilçesinde öncelikle erik ağaçlarından erikler toplanarak bir süre kurutulur. Bunu yaparken tatlı erikler seçilir. Ardından erikler gün ışığında kurutulduktan sonra komposto şeklinde kaynatılır ve ister komposto şeklinde tüketilir ister çerez şeklinde de yenilebilir.

Şavşat erik kurusu oldukça tatlı bir meyvedir. Çocuklara da büyük insanlara da gönül rahatlığı ile erik kurusu verilebilir. Sizler de tamamen organik Şavşat erik kurusu tüketerek birbirinden güzel faydalarından yararlanmak istiyorsanız internet sitemizden Şavşat erik kurusu sipariş edebilirsiniz. Ürünlerimiz %100 doğaldır ve kapıda ödeme imkânımız olduğundan müşterilerimize güven vermekteyiz. Sitemizden ettiğiniz siparişler üç iş günü içerisinde adresinize teslim edilir.