Şavşat Yayla Tereyağı

Şavşat Yayla Tereyağı

Artvin Şavşat coğrafyasına özel ve kesinlikle Türkiye de bir saklı cennet olan bir bölgemizdir. Her yayla evinden kaymak, tereyağı, peynir kokusu alınır. Misafir olan giden her kişi yeni çıkmış ekmekleri ve taptaze kaymak ya da tereyağı ile karşılanır. Yayla tereyağı besleyici özellikleri yüksek olan temel besin maddelerinden biridir. Lezzeti açısından değerlendirme yapılacak olunursa muhteşem bir tattır.

Yayla tereyağı doğal ortamlarda ve organik beslenen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan elde edilir. Bu açıdan doğal katıksız bir şekilde vitamin ve mineraller alınır. Çiğ sütten yapılıp ve rengi koyu sarıya sahip bu tereyağların lezzeti de paha biçilemezdir. Sofralarda olmazsa olmazdır. Tereyağının üzerindeki üst kaymakta iyi bakteriler vardır ki bu da insan vücudu için vitamin ve mineral deposudur. Yayla tereyağları uzun saklama ve kullanma koşullarına da sahiptir.

 

Yayla Tereyağı Faydaları


Özellikle çocuklar için katı margarin yerine tereyağı kullanmak sağlıklı bir beslenme örneğidir. Çünkü tamamen doğaldır, katkısızdır. Tereyağı daha önceleri faydasız olarak tanımlansa da nihayetinde faydaları bir bir ortaya çıkmıştır. Özellikle sindirim açısından rahatlatıcı etkisi, kokusunun güzelliği ve tadının lezzeti farklıdır. Tereyağı mideyi yormaz. Kalp krizini riskini düşürür. Şeker hastalarında ve obezite yolunda ilerlemede önleyici destekleri vardır. Net bir şey vardır ki ; o da tereyağı şifadır.

 

Tereyağı Kullanımı

Tereyağı ekmek üzerine sürülerek tüketimi dışında yiyeceklerde de kullanılarak fark anlaşılır. Bir köy yağı insan ağzında erir. Diğer tip tereyağları gibi ağızda acımsı bir tat bırakmaz. Yağ kullanımı gerekliliğinde gerek diyetisyenler gerek kalp doktorları düşük yağ ürünleri kullanımına eşit olan yayla tereyağlarını önermektedir. İnsan metabolizması üzerindeki olumlu etkileri alternatifsizdir.

Şavşat Yayla tereyağları tüketimi ile sağlık adına olumlu bir adım atabilir aynı zamanda deyim yerindeyse lezzetin dibine vurabilirsiniz. Yemek yemek sadece ihtiyaç değil aynı zamanda keyif alınması gereken bir fiildir. Bir yemek tüketilirken o yemeğin tadından mutluluk hazzı alınmalıdır. Dilde bırakan tattan uzaklaşmak istememektir. İşte bütün bu detaylar nazarında Şavşat Yayla tereyağı ile ilgili bilgiler alabilir, satın almak için hizmetimizi tercih edebilirsiniz.