Taze Çeçil Peyniri

Taze Çeçil Peyniri

Taze çeçil peyniri, kahvaltı sofralarının aranan lezzetlerinin başında gelir. Özellikle, ramazan ayında iftariyelik olarak da sofraları süslemektedir. İçeriğindeki bol kalsiyum ve yumuşak lezzeti, çocuklar arasında en çok tüketilen peynir kategorisine sokmuştur.

Çeçil peynirinin en önemli özelliği, az yağlı ya da yağı alınmış sütle yapılmasıdır. Çeçil peynirini yapmak ayrı bir özen ve bilgi gerektirir. Yağı alınmış ve yaklaşık 30 derece ısıda olan süte, kültür ilavesi sonrasında uzun saatler beklenir. Süt kaymak bıraktıkça kaymağı alınır ve ardından maya eklenir. Beli bir süre sonra, sütte bazı pıhtılar oluşur. Ardından, kaynatılır ve başka uzantıların oluştuğu gözlenir. Bunlar ayrı bir kapta yoğrulur. İnce ince, tel halinde ayrılır. Daha sonra tuzlu suda bir müddet bekletilir. Son derece zahmetli bir yapımı vardır.

 

Taze Çeçil Peynirinin Faydaları

Taze çeçil peynirinin faydaları oldukça fazladır. Tam bir kalsiyum kaynağı olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle, büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimleri için tüketilmesi tavsiye edilir. Çeçil peyniri, tam anlamıyla potasyum zengini ürünlerden biridir. En önemli tarafı ise, diğer peynirlere nazaran daha az yağ içermesidir. Tuz oranı da değişkenlik gösterir. Tuzu çok az olan çeçil peynirleri de bulunmaktadır. Tuz oranı, peynirden peynire göre değişeceği için, tadılarak alınması tavsiye edilir. Tuzlu yiyecekleri tüketmemesi gereken hastalar için, az tuzlu olanları tercih edilebilir. Tuz oranı az olan türlerini, farklı tatlı yapımlarında kullanmak mümkündür.

 

Taze Çeçil Peynirinde Süt Kalitesinin Önemi

Taze çeçil peynirinde süt kalitesi önem taşır. Özellikle, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu yöresinin sütleri ile yapılan peynirler daha lezzetli olacaktır. Bunun en önemli nedeni de sütün yağlı ve kaymaklı yapısıdır. Diğer yörelerde ise yaylalarda beslenen hayvanların süt lezzetleri de yapılan peynire yansıyacaktır. Firma olarak, peynirlerimizi kaliteli sütlerle üretmekteyiz.

Beslenmede ot çeşitliliği arttıkça, sütün lezzeti de doğru orantılı olarak güzelleşecektir. Bu durum üretilen peynirin de lezzetli ve doyurucu olmasını sağlayacaktır. Çocuklar ve yaşlılar için de önem taşıyan kalsiyum oranını yüksek kılacaktır. Taze çeçil peynirinde lezzetli ve kaliteli gıda çeşitleri için, sitemizin incelenmesi, sipariş edilmesi tavsiye edilir.