Yapılı Çeçil Peyniri (Az Tuzlu)

Yapılı Çeçil Peyniri (Az Tuzlu)

Çeçil peyniri; Erzurum, Kars, Ardahan gibi illerde yaygın bir şekilde yapılan ve ülkemizde her yerde tüketilen peynirlerden biridir. Çeçil, yağı alınan sütten üretilen bir peynirdir. Yörelere bağlı olarak farklı isimler ile anılan bu peynir, hem lezzetli hem de faydalı olması sayesinde herkes tarafından tüketilebilir. Genel olarak tuzlu peynir kategorisinde olan çeçil, az tuzlu olarak da yapılır. Yapılı çeçil peyniri, insan sağlığına da faydalı olması sayesinde fazlasıyla tercih ediliyor.

Yapılı Çeçil Peynirinin Özellikleri Nelerdir?

Yağı alınmış süt ile üretilen yapılı çeçil peyniri, genel olarak az yağlı bir peynirdir. Aynı zamanda yumuşak bir peynir türü olması ile de bilinir. Tuzlu ve az tuzlu olarak üretimi yapılan bu peynir genellikle iplik şeklinde bir görüntüye sahiptir. Bununla birlikte kolay bir şekilde liflerine de ayrılan yapılı çeçil peyniri, oldukça lezzetli bir peynirdir. Hafif sarımsı bir renge sahip olan yapılı çeçil peyniri, bir nevi kaşar peyniri renginde olur. Bu peynirin en önemli özelliklerinden bir tanesi ise küflendikten sonra da tüketiminin mümkün olmasıdır. Bunlar ve benzeri özelliklere sahip olan yapılı çeçil peyniri gerek faydalı bir peynir olması gerekse insanlar tarafından beğenilen lezzeti ile çok fazla tercih ediliyor.

Yapılı Çeçil Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Yapılı çeçil peyniri, insan sağlığı için fazlasıyla yararlı ve etkili bir peynir çeşididir. Özellikle mide rahatsızlıklarına iyi gelen bu peynir türü diş sağlığı için de yararlı oluyor. Bağışıklık sisteminin de kuvvetlenmesini sağlayan yapılı çeçil peyniri, sık hasta olan insanlar için daha da faydalı olabiliyor. Sodyum konusunda zengin olan yapılı çeçil peyniri, kolesterol oranı da düşük olduğu için sağlıklı besinler arasında yer alıyor. Yapılı çeçil peynirinin bunların yanında daha birçok faydası vardır.

Yapılı çeçil peyniri(az tuzlu)  satın almak için sitemizden hizmet alabilirsiniz. Doğal ve organik bir şekilde üretilen yapılı çeçil peynirlerimiz tamamen sağlıklı besinlerdir. Kaliteli, lezzetli ve çok faydalı olan bu peynir çeşidini istediğiniz kadar satın almak için sitemizi tercih edebilirsiniz.